T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İnegöl Müftülüğü

21.04.2017

Kan Bağışı Kampanyası

 

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında İnegöl İlçe Müftülüğü ile Kızılay Derneği İnegöl Şubesi işbirliğinde İnegöl Din Görevlileri Derneği lokalinde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

20.04.2017 Perşembe günü 10.00-17.00 saatleri arasında düzenlenen Kan Bağışı Kampanyasına İlçe Müftüsü Kazım Güzel, Türkiye Kızılay Derneği İnegöl Şube Başkanı Gündoğdu Arıyürek, Din Görevlileri ile çok sayıda vatandaş katılım gösterdi. Kan Bağışı Kampanyasında, kan alım işlemleri Bursa Kızılay Kan Merkezinde görevli doktor ve hemşireler tarafından yapıldı.

CANDAN CANA SADAKA

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında, Kızılay Derneği İnegöl Şubesi işbirliğinde kan bağışı kampanyası düzenlediklerini belirten İlçe Müftüsü Kazım Güzel, “1989 yılından beri Kutlu Doğum programları düzenlenmektedir. Bu programlarla Hz. Peygamber (SAV)´in insanlığa hayat veren esasları, getirdiği değerler toplumla buluşturulmaya gayret ediliyor. 2011´den beri de temaya bağlı olarak Peygamberimizin hayatı toplumumuzun, insanımızın gündemine taşınıyor. Bu yılın Kutlu Doğum konusu Hz. Peygamber ve Güven Toplumu. Bugün can güvenliğinin, akıl güvenliğinin, nesil güvenliğinin, mal güvenliğinin, din güvenliğinin berhava edildiği, vahşi 21. yüzyılın kapitalist ve emperyalist anlayışı içerisinde İslam´ın diriltici iksiri olan hayat nizamını insanımızın gündemine taşımak istiyoruz” dedi.

Müftü Güzel, “İstedik ki, bu yılki programlarımızın içerisinde geçmişte olduğu gibi Kutlu Doğum programımızı kan bağış kampanyasıyla süsleyelim. İslami ve İmanı değerleri nasıl ruha hayat veriyorsa, kan da cana can katıyor ve bedene hayat veriyor. Bize hayat veren Kur´an-ı ve İslami değerler ile insanlığa hayat veren kan bağışını insanımızın gündemine taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Memleketimizde kan bağışı dediğimizde aklımıza gelen Kızılay´ımızın işbirliğiyle bugün akşama kadar kan bağışı devam edecek. Programımızda bir aksilik olmazsa Ramazan´da da kan bağışları düştüğü için Ramazan´da da bir programımız olacak. Kan bağışıyla ilgili öncelikli husus; infak, nifak ve münafık kelimeleri aynı kökten gelir. İnsanı nifaktan kurtaran şey infaktır, bağıştır. Bağışların içerisinde en faziletli bağış canın bağışı, organın bağışı, kanın bağışıdır. Bizim dini ölçümüze göre bir kişiye hayat vermek tüm insanlığa hayat vermek gibidir, bir kişinin hayatına son vermek tüm insanlığın hayatına son vermek gibidir. İnsanlığa hayat veren ölçüleri getiren Peygamberimizin kutlu doğum yıldönümünde insanımıza hayat veren kan bağışı ile bir ünite kan ile 3 can kurtarma gayretiyle bu programı yapıyoruz. Programda emeği geçen tüm görevlilerimize teşekkür ediyorum. Görevliler olarak bizler de bağışlara katılacağız. Cemaatimize de duyurular gerçekleştirdik. Bu bağış etkinliğine büyük bir katılım sağlayacağız. Kan bağışının yanı sıra bir bilinç oluşturma gayretindeyiz. Bizimle işbirliği yapan Kızılay yetkililerine teşekkür ediyorum. Bağışta bulunan kardeşlerimizin hayırları kabul olsun. Kan bağışı candan cana sadakadır” şeklinde konuştu. 

Kampanyada 65 Ünite Kan Bağışı Alındı.