​T.C. İNEGÖL KAYMAKAMLIĞI
İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ

Dinimi seviyorum öğreniyorum

Dinimi seviyorum öğreniyorum

Okul öncesi öğrencilerine yönelik hazırlanan ‘Okul Öncesi Eğitimde Dinimi Seviyorum Öğreniyorum’ projesi İnegöl’de de uygulanmaya başladı. 2. dönemde diğer okullarda da uygulanması planlanan proje kapsamında, gönüllülük esasına göre 4-6 yaş grubu çocuklara eğitim-öğretim programı dışında dini eğitim veriliyor.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanarak hayata geçirilen proje İnegöl’de ilk olarak Fatma Mehmet Göztepe Anaokulu’nda uygulanmaya başladı.

İlçe Müftüsü Kazım Güzel, İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican ile Şube Müdürü Ali Doğru, okulda eğitim alan öğrencileri sınıflarında ziyaret etti. Burada gazetecilere değerlendirmelerde bulunan İlçe Milli eğitim Müdürü Fatih Bilican, Okul öncesi öğrencilerine yönelik hazırlanan ‘Okul Öncesi Eğitimde Dinimi Seviyorum Öğreniyorum’ projesinin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İl Müftülüğü arasında imzalanan protokolle hayata geçirildiğini söyledi. İSTEĞE BAĞLI EĞİTİM Projenin hedef kitlesinin okul öncesinde eğitim gören 4-6 yaş arasındaki öğrenciler olduğunu belirten Bilican, “Okul öncesi eğitim kurumlarımızda velilerimizin talep ve isteği doğrultusunda eğitim, 4-6 yaş grubu çocuklara eğitim-öğretim programı dışında veriliyor. Bu programı isteğe bağlı uyguluyoruz. Program kapsamında çocuklara verilen dini eğitimler, bu konuda eğitimli ve uzman kişiler tarafından veriliyor.” OKULLAR HAZIR “Aileler çocuklarına küçük yaşlarda dini eğitim verdirmek istiyorlar. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu tür eğitimlerin resmi kurumlarca verilmesi isteniyor. Bu manada bunu ihtiyaç hisseden ailelerimizin ihtiyaçlarını giderme adına böyle bir proje geliştirildi. Devletin resmi kurumlarında, gözetim altında ehil ve uzman kişilerce talep eden velilerin öğrencilerine verilecek.” “Şuan bu okulumuzda 2 sınıf olarak eğitimler başladı. Diğer okullarımızda da veliler bilgilendirildi. Onlardan da talep alınıyor. İkinci dönemde de diğer okul öncesi kurumlarımızda da bu uygulamayı başlatacağız. Talep olduğu müddetçe biz bu uygulamayı devam ettireceğiz. Okullarımız buna hazır. Yeter ki talep olsun. Bu projeyle aynı zamanda okul öncesi eğitim çağında olup, kayıt yaptırmayan öğrencilerimizi okul öncesine kazandırmak istiyoruz” diye konuştu.  

 İlçe Müftüsü Kazım Güzel ise 4-6 yaş grubuna yönelik dini eğitimlerin geç kalındığını ifade ederek, “Bu projeyle Tevhidi Tedrisat Kanununun da belki başarıya ulaşmasının zemini hazırlanmış oldu. Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliğiyle güvenlik araştırmalarından geçmiş ve pedagojik formasyon açısından 4-6 yaş çocuklarımıza eğitim verebilecek eğitimi almış elemanlarca bunun verilmesi çok önemli.” “Batı da çok erken yaşlarda başlayan din eğitimi, bizim memleketimiz de çok geç başlamış ve yaş olarak da yukarı yaşlardan başlatılmıştır. Bursa Müftülüğümüz ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu çalışma Türkiye genelinde uygulanacak bir proje haline geldi. Dilerim ki, bu faaliyetlerle dini ve milli değerlerine sahip bir nesil yetiştiririz” dedi.
 

Fotoğraflar