17.04.2023

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Kadir Gecesi mesajı

İslam aleminin Kadir Gecesini tebrik eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Bu gece, ülkemizin huzur ve selameti, milletimizin birlik ve beraberliği, insanlığın hidayet ve selameti için dua edelim. Her türlü afet ve musibetten bizleri koruması için Allah’a dua ve niyazda bulunalım.” dedi

Hayatımızın her bir safhasına farklı güzellikler taşıyan Ramazan ayının sonuna yaklaşırken Allah’ın rahmetinin yeryüzüne tecelli ettiği Kadir Gecesi’ne kavuşmanın sevinç ve huzurunu yaşıyoruz. Biliyoruz ki zaman ve mekan, içinde meydana gelen önemli hadiselerle anlam ve değer kazanır. Her bir anı birçok hayırla dolu olan Kadir gecesi, her şeyden önce Kur’an’ın nüzulüne sahne olduğu için müstesna bir değere sahiptir. Onurlu ve iffetli bir hayatın, adil ve huzurlu bir dünyanın yolunu gösteren ve insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran Kur’an’ı Kerim, bu gece inmeye başlamıştır. Bu hususu ve Kadir Gecesi’nin önemini Cenab-ı Hak, şöyle ifade buyurmuştur: “Biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik, Bilir misin nedir Kadir gecesi? Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. O gece melekler ve ruh, Rablerinin izniyle her bir iş için iner dururlar. O gece tan yeri ağarıncaya kadar esenlik doludur” (Kadir, 1-5).

Bu sebeple Kadir Gecesi, bir Kur’an gecesidir ve değerini Kur’an’dan alır. Kur’an-ı Kerim, indiği geceyi bir ömre bedel kılmıştır. Bu hakikat, Kur’an-ı Kerim’in indiği, yaşandığı ve yaşatıldığı yere Allah’ın rahmetinin tecelli edeceğinin ve orayı esenlik yurduna dönüştüreceğinin müjdesidir. Çünkü zaman, Kur’an-ı Kerim ile ilişkisi nispetinde değerlidir. Mekan, Kur’an-ı Kerim ile irtibatı oranında kıymetlidir. Kur’an-ı Kerim’in dokunduğu hayatlar, onun rahmet iklimiyle bereketlenir. Bütün benliğiyle ona yönelenler, onda şifa ve hidayet bulur. Ona sımsıkı tutunanlar, sapasağlam bir hakikate tutunmuş olur. Onun evrensel ilke ve değerlerinin benimsendiği fert ve toplumlarda feraset ve basiret, onur ve haysiyet, huzur ve emniyet hakim olur.

Kadir Gecesi, aynı zamanda bir dua, istiğfar ve arınma gecesidir. Allah’ın sonsuz rahmetinin yeryüzünü kuşattığı bu gece, gafletle geçen yılların telafisi için eşsiz bir fırsattır. Zihin ve gönülleri meşgul eden her türlü olumsuzluktan arınmak, hata ve günahlara bir daha dönmemek üzere tövbe etmek için büyük bir imkandır. Nitekim Rasul-i Ekrem Efendimiz, bu geceye erişenlerin “Allah’ım! Sen çok affedicisin, affetmeyi seversin. Beni affet!” (Tirmizi, Daavat 84.) şeklinde dua etmesini tavsiye etmiş; “Kim inanarak ve sevabını Yüce Allah’tan umarak Kadir gecesini ihya ederse onun geçmiş günahları bağışlanır” buyurarak Kadir Gecesi’nin kıymetini anlamayı ve onu hakkıyla değerlendirmeyi öğütlemiştir. Peygamberimizin bu çağrısına kulak vererek Kadir Gecesi’ne ayrı bir ihtiram gösteren milletimiz, bu geceyi samimiyetle ihya etmenin gayreti içinde olmuştur. Bizler de Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.)’in “Ramazan’da Allah’ın öyle bir gecesi vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Kim o gecenin hayrından mahrum kalırsa gerçekten büyük bir kazançtan mahrum kalmış olur” (Nesai, Sıyam, 5) uyarısını dikkate alarak bu geceyi en iyi şekilde değerlendirmeye çalışalım.

Öncelikle yüce kitabımız Kur’an’la irtibatımızı pekiştirmek için bu mübarek geceyi fırsat bilelim. Kendimizi muhasebe ederek samimi bir yönelişle halimizi Allah’a arz edip hata ve günahlarımızın affı için çokça istiğfar edelim. Yaratan ve yaratılanlarla ilişkilerimizi gözden geçirerek bu geceyi ibadetlerimiz ve iyiliklerimizle yeniden dirilişe vesile kılalım.

Bu gece, ülkemizin huzur ve selameti, milletimizin birlik ve beraberliği, insanlığın hidayet ve selameti için dua edelim. Her türlü afet ve musibetten bizleri koruması için O’nun sonsuz kudretine sığınarak dua ve niyazda bulunalım. Bu vesileyle selam yurdu Kudüs’de, Mescid-i Aksa’da rahmet günlerinde bile zulüm ve baskı altında tutulan Filistinli kardeşlerimize, dünyanın farklı bölgelerinde acı ve ızdırap çeken, baskı ve zulüm gören bütün Müslümanlara da dualarımızda yer açalım.

Bu duygu ve düşüncelerle milletimizin ve İslam aleminin Kadir Gecesi’ni tebrik ediyorum. Bu gecede yapılan dua, niyaz ve yakarışların İslam aleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.

Prof. Dr. Ali ERBAŞ

Diyanet İşleri Başkanı