T.C. Cumhurbaşkanlığı
Diyanet İşleri Başkanlığı

İnegöl Müftülüğü

25.01.2018

Almanya Vatandaşı "Erna" İslam'ı Seçti

İnegöl İlçe Müftüsü Kazım Güzel’in başkanlığında 24.01.2018 Çarşamba günü gerçekleştirilen ihtida merasimi ile Almanya vatandaşı Erna AFYON   Hanım, kelime-i şehadet getirerek Müslüman oldu.

İlçe Müftülüğüne, Müslüman olmak için müracaat eden Erna AFYON, kelime-i şahadet getirerek Müslüman olmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadı. Müslümanlığa geçtiği için çok mutlu olduğunu belirtti   

İhtida merasimine, İlçe Müftüsü Kazım Güzel ile birlikte, İlçe Vaizi İsmail YILDIRIM, Müftülük Şefi Salih BAYINDIR ve Erna AFYON’un yakınları katıldı.

 İlçe Müftüsü Kazım Güzel’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle ihtida merasimi başladı. 1962 doğumlu ve İlkokul mezunu olan Erna  Hanım’a, İlçe  Müftüsü Güzel’in konuşmalarını, Türkçe’den Almanca’ya Erna Hanım’ın görümcesi tercüme etti. 

İhtida merasiminde konuşan Müftü Güzel, tören hakkında bilgiler vererek; Müslümanlığı seçen Erna'ya, yeni dinini iyi bir şekilde yaşaması temennisinde bulundu.

İlçe Müftüsü Kazım Güzel, "İhtida töreni için müracaat eden  Almanya vatandaşı Erna kardeşimiz için İslam'a geçiş ihtida merasimi için birlikteyiz. Türkiye genelinde il ve İlçe müftülüklerimiz, yurt dışında da Diyanet ve Diyanet Vakfı Teşkilatımızın bulunmuş olduğu camilerde sürekli olarak ihtida merasimleri düzenlemekteyiz. Bu merasimlerde Müslümanlığı kendi hür iradesiyle tercih eden kardeşlerimizin Müslüman olduklarına dair ikrarlarını yazılı belge ile onaylayıp veriyoruz. Daha sonraki hayatlarında bu belge, özellikle hac ve umreye gidecekleri zaman sadece Müslüman olanların hac ve umreye gidebileceğinden dolayı kolaylaştırmış oluyor" şeklinde konuştu. 

Daha sonra İlçe Müftüsü Güzel, Erna'ya İslamiyet hakkında bilgiler verdi. Kelime-i Şahadet getiren Erna AFYON Müslüman oldu. Müslüman olan Erna AFYON 'a  Müftü Güzel, "Sen şuanda bizim Müslüman kardeşimizsin. Dünya üzerinde 2 milyar'a yakın kardeşin daha var" dedi. 

İlçe Müftüsü Güzel’in, yüce dinimiz İslam’ın temel esasları ile ilgili verdiği bilgilerin ardından Erna Hanım kelime-i şehadet getirdi ve İlçe Müftüsü Güzel tarafından dua yapıldı.

İlçe Müftüsü Güzel, Erna  Hanım’a, Diyanet İşleri Başkanlığının yayınlarından olan Almanca baskılı “İslam İlmihali” ve Kur’an-ı Kerim Meali ile Başörtüsü hediye etti.