28.03.2022

DİBBYS’ye Giriş ve TURKCELL BiP uygulaması Hakkında

Saygıdeğer Kullanıcımız,

Başkanlığımız bilişim sistemlerine son zamanlarda yapılan yoğun siber saldırıların başarısız olması sonunda bu defa da kullanıcıların zafiyetlerinden yararlanılmak suretiyle bazı personelimizin şifre ve hesaplarının ele geçirildiği malumlarınızdır.

Bu nedenle yasal olmayan yollarla ele geçirilen kullanıcı hesapları ile DİBBYS’ye girişlerin önlenmesi amacıyla TURKCELL BiP uygulaması üzerinden “İki Faktörlü Doğrulama”  teknolojisine geçilmek üzere  son aşamaya gelinmiştir.


1- Cep telefonlarını güncel olan tüm personelimiz  BiP uygulamasına girerek KEŞFET menüsünün ara bölümüne “Diyanet“ yazarak arama yapacak, arama sonunda ekrana çıkan “Diyanet Parola Yenile” seçeceğine tıklayacaklardır.

2- Açılan pencerede “Mesaj yazma“ bölümüne büyük harflerle KULLANICIADI yazıp göndereceklerdir.

3- Bu işlem sonrasında BiP uygulaması üzerinden personelin kullanıcı adının ne olduğu bilgisi gelecektir. Bundan böyle her personel Başkanlığımız bilişim sistemlerine girmek istediğinde BiP üzerinden gelen mesajda yazan kullanıcı adını kullanacaktır.

4-Açılan pencerede "Mesaj yazma" bölümüne büyük harflarle PAROLA yazıp parolalarını sıfırlayacaklardır.

5-Parola oluştururken; parolaların daha güçlü olmasına, kolay tahmin edilen parolalar  olmamasına, parola içerisinde türkçe karakter olmamasına, en az 8 karakter olmasına ve  büyük harf, küçük harf, rakam ve özel karakterden oluşmasına dikkat edilecektir.

6-Bu işlem sonrasında personelin parolası değişecektir.