26.01.2023

Bursa İl Müftüsü Yavuz Selim KARABAYIR'dan Regaip Kandili Mesajı

İslam âlemi olarak 26 Ocak 2023 Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece, rahmet, bereket ve mağfiret iklimi mübarek üç ayların başlangıcının habercisi olan Regaip Kandilini bir kez daha idrak etmenin huzur ve mutluluğunu yaşayacağız.
Arzu, istek, emel ve tutku gibi anlamlara gelen rağbet kelimesinin çoğulu olan Regaip, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı verilen yönelişlerimizin yalnızca rabbimize olması gerektiğini hatırlatır. Unutmayalım ki dur diyemediğimiz arzular, dizginleyemediğimiz istekler, frenleyemediğimiz tutkular, terbiye edemediğimiz nefis insanoğlunun en büyük problemidir. Bugün de en büyük problemimiz hem bireysel hem toplumsal ölçekte herkesi kuşatan sorunların temelinde bunlar vardır.
Bundan sonraki hayatımız için bu geceden başlayarak kalbimizi her türlü kin, nefret ve intikam duygularından arındıralım ki gönlümüz huzura ersin, kalplerimizi iman, ilim, hikmet ve hakikatle aydınlatalım ki huzura kavuşalım. Zamanın hızla akıp gittiği dünyamızda, kalan ömrümüz geçen ömrümüzden daha güzel, daha mamur olsun.
Yaklaşık bir yıldır dünya olarak salgın hastalıkla mücadele ederken vaktimizin çoğunu evlerimizde geçirdiğimiz şu günlerde hususen Regaib gecesini ve üç ayları manevi arınma, ruhi derinleşme ve özümüze dönüş anlamında fırsat bilmeli ve değerlendirmeliyiz. Bu mübarek vakitler kendimizle muhasebe, ailemizle olan irtibatımızı güçlendirme ve Rabbimizle olan bağımızı artırmak için birer vesile bilinmeli ve hakkıyla idrak edilmelidir. Dua ve niyazlarımıza tüm geçmişlerimizi ve salgın hastalık dolayısıyla vefat eden tüm kardeşlerimizi katmalı ve bu salgın hastalıktan tüm insanlığın kurtuluşu için , maddi ve manevi bütün problemlerimizden bir çıkış yolu göstermesi için rabbimize iltica etmeliyiz.
Bu duygu ve düşüncelerle, üç ayların ve Regaip kandilinin Ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini yüce rabbimizden niyaz ediyorum. Peygamberimiz (s.a.v.) ‘in yaptığı dua gibi, dua ediyorum, Allah’ım hakkımızda bizim için Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına kavuştur. Rabbimiz cümlemizi rızasına uygun ameller işleyenlerden eylesin. Kandiliniz ve üç aylarınız mübarek olsun.